10 marca 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej miało miejsce spotkanie z wielunianinem, przedsiębiorcą, działaczem społeczno - kulturalnym, żeglarzem i szkutnikiem Wacławem Witkowskim.

Organizatorami spotkania z cyklu "Ludzie i ich pasje" byli Towarzystwo Przyjaciół Wielunia oraz miejska książnica. Podczas czwartkowego popołudnia w Bibliotece, globtroter w fascynujący sposób opowiadał o rejsie do Orleanu k. Paryża. Wacław Witkowski własnoręcznie skonstruowaną łodzią, będącą repliką XV - wiecznej szkuty i galara odbył podróż przez Polskę, Niemcy, Holandię, Belgię do Francji. W sumie płynąc rzekami, kanałami i śluzami pokonał 3200 km.  Celem podróży był Festiwal Loary, na którym spotykają się miłośnicy tradycji flisackiej i żeglugi śródlądowej. Podczas spotkania w Bibliotece, licznie zgromadzeni goście obejrzeli slajdy oraz film nakręcony na trasie podróży. Żeglarz opowiadał o kolejnych etapach rejsu, miejscach, które udało mu się zwiedzić, a także o niezwykłych ludziach poznanych na szlaku. Na zakończenie Wacław Witkowski zachęcał wszystkich obecnych do podejmowania w życiu odważnych wyzwań.

Zdjęcia i info: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna