W dniach 9 – 10 maja Burmistrz Wielunia uczestniczył w konferencji „Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą na zrównoważony rozwój terenów niezurbanizowanych”, zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska w Tucznie.

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest zupełnie nowym podejściem opierającym się na odejściu od modelu linearnego: weź – zużyj – wyrzuć, a przejściu na model cyrkularny, czyli ponownego wykorzystania odpadów komunalnych. Podczas spotkania zaprezentowano rozwiązania techniczne, pozwalające na utylizację odpadów czy produkcję energii z biomasy.

Głównym celem konferencji „Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą na zrównoważony rozwój terenów niezurbanizowanych” była wymiana poglądów z innymi przedstawicielami państw członkowskich oraz zaproszonymi gośćmi, jak również zaprezentowanie dobrych praktyk w zakresie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przeprowadzenie konsultacji w zakresie możliwości wprowadzenia w życie obiegu zamkniętego dla zrównoważonego rozwoju samorządów wiejskich.

W konferencji uczestniczyli goście z Austrii, Belgii, Estonii, Holandii i Niemiec wraz z Ministrem Środowiska Janem Szyszko oraz Sekretarzem Stanu Ministerstwa Rozwoju Jerzym Kwiecińskim. Burmistrz Wielunia przedstawił doświadczenia polskich samorządów w zakresie gospodarki odpadami na przykładzie gminy Wieluń.

prezentacja.pdf

Zdjęcia: Tomasz Dudek