4 kwietnia 2022 r. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu zainaugurowała projekt „Mali strażnicy miejskiej książnicy”, finansowany ze środków Fundacji PZU.

Pierwsze z wydarzeń odbyło się w Filii Bibliotecznej w Dąbrowie, której gośćmi były dzieci z Przedszkola „Zielony Listek”. Spotkanie rozpoczął Teatrzyk Kamishibai, ukazujący historię kotka, który poznawał książki. Drugą częścią spotkania była dyskusja, podczas której dzieci poznawały pierwsze książki - zabawki, dedykowane najmłodszym czytelnikom, a następnie baśnie, lektury, atlasy oraz czytniki.

Przedszkolaki chętnie dyskutowały o swoich ulubionych książkach. Spotkanie zakończył quiz ze znajomości postaci z bajek.

• a2248
  • aIMG_2264
  • aIMG_2267
  • aIMG_2269
  • aIMG_2297

Kolejne spotkanie w ramach projektu - dyskusja o książce dla dzieci, dotycząca bajkowej twórczości patronki ich szkoły - odbyło się 7 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Masłowicach. Prowadząca spotkanie Anna Stępień przybliżyła sylwetkę Marii Konopnickiej, za pomocą Teatrzyku Kamishibai.

Następnie odbyła się dyskusja na temat postaci z bajek „Na jagody”, „O sierotce Marysi i siedmiu krasnoludkach i „Stefek Burczymucha”. Po omówionej treści książek, zadaniem dzieci było zilustrowanie fragmentów, które stworzyły inscenizację Teatrzyku Kamishibai.

Dzięki ciekawej formie zajęć, dzieci w literacki sposób uczciły patronkę swojej szkoły - Marię Konopnicką, ogłoszoną również patronką roku 2022.

• aIMG_2396
  • aIMG_2400
  • aIMG_2407
  • aIMG_2420
  • aIMG_2423

Z kolei 11 kwietnia gościem Filii Bibliotecznej w Dąbrowie był Przemysław Wechterowicz. Pisarz, autor książek obrazkowych dla dzieci m.in. „Czy ktoś widział zajączka?”. „Proszę mnie przytulić”, „Bądź jak tygrys”. Podczas spotkania Autor opowiadał żartobliwie o sobie, swojej pracy oraz najbliższych.

Pierwsza książkę zadedykował chłopcom - „Mrówka wychodzi za mąż”. Jest to opowieść o mrówce, która aby zmienić swój matrymonialny stan daje ogłoszenie do gazety. Przed drzwiami jej mieszkania ustawia się kolejka kandydatów. Autor w zabawny sposób przedstawił każdego z nich i zdradził szczęśliwe zakończenie historii. Następnie odbył się quiz ze znajomości postaci z książek, narysowanych na tablicach.

Podczas spotkania dzieci mogły nabyć publikacje z autografem autora. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu.

Kolejne spotkanie w ramach projektu "Mali strażnicy miejskiej książnicy"odbędzie się 21 kwietnia 2022 r. w Filii Bibliotecznej w Masłowicach.

• aIMG_2459
  • aIMG_2490