1 wrzesień dla Wielunia i jego mieszkańców to data szczególna. Każdego roku rocznica wybuchu II wojny światowej zwraca nasze myśli ku pierwszym cywilnym ofiarom wyniszczającego konfliktu światowego.
Tegoroczna 83. rocznica pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyła się z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Równo o godz. 4.40. w mieście zawyły syreny alarmowe, upamiętniające rozpoczęcie ataku niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie tym zginęły 32 osoby - pacjenci i personel szpitala.
Nie zabrakło również bicia dzwonu "Pamięć i Przestroga" - daru prezydenta Andrzeja Dudy dla mieszkańców, przekazania Ognia Pokoju przez biegaczy Biegu Pamięci, którzy w nocnej sztafecie pokonali trasę z Polskiej Nowej Wsi pod Opolem, skąd startowały samoloty do ataku na Wieluń, a także przemówień nawiązujących do historii, która niestety powtarza się na naszych oczach. Z kraju, którego cywilni obywatele tak jak 83. lata temu Wielunianie doświadczają okrucieństwa wojny przesłanie wygłosił Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Jako że 1 września to tradycyjnie początek roku szkolnego w Kino - Teatrze odbyła się Inauguracja roku szkolnego 2022/2023 z udziałem pocztów sztandarowych, stypendystów oraz nauczycieli, którzy odebrali mianowania.
Uroczysta msza święta na odrestaurowanych fundamentach zniszczonej w czasie wojny wieluńskiej fary pod przewodnictwem Metropolity Częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo, z udziałem Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec Thomasa Baggera odprawiona została w intencji poległych w wojnie.
Podsumowaniem uroczystości była prapremiera Oratorium Wieluńskiego skomponowanego przez Krzesimira Dębskiego.
Zdjęcia: Urząd Miejski w Wieluniu