Tegoroczna Noc Muzeów z Muzeum Ziemi Wieluńskiej obfitowała w liczne atrakcje. Za sprawą grup rekonstrukcyjnych odwiedzający mogli przenieść się do czasów Powstania Styczniowego.
Nie zabrakło strojów i broni z epoki, stoiska kowala, namiastki szpitala polowego, możliwości zwiedzania Baszty Męczarni czy inscenizacji przesłuchania powstańca styczniowego Antoniego Turkiettiego. Inscenizacja odbyła się w budynku dawnego kolegium pijarskiego. Zebrani mogli również wysłuchać opowieści dyrektora MZW Jana Książka oraz prof. Tadeusza Olejnika o dziejach powstania, a także budynku przy ul. Królewskiej.
Z kolei w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie podsumowano projekt pn. „Remont zabytkowego dworu drewnianego mieszczącego Muzeum Wnętrz Dworskich Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, rozbudowa i remont Domu nad stawem i przekształcenie jego układu funkcjonalno-użytkowego oraz remont Kantorka zlokalizowanego w przestrzeni dworskiej”, dofinansowanego z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, przy udziale środków z budżetu Gminy Wieluń.
Licznie zgromadzeni obejrzeli pokaz tańców dworskich i ludowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Dobroń. Dzieci mogły skorzystać z przygotowanych animacji. Na stoiskach zaprezentowali się rzeźbiarze ziemi wieluńskiej, Nadleśnictwo Wieluń, pszczelarze oraz Kołu Gospodyń Wiejskich w Ożarowie. Główną atrakcją była możliwość odwiedzenia odnowionych wnętrz dworku.
Zdjęcia: Muzeum Ziemi Wieluńskiej/Urząd Miejski w Wieluniu