Gmina Wieluń pozyskała 500 000 złotych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Odbudowy Zabytków, na remont fundamentów i krypt grobowych wraz z badaniami archeologicznymi w pobernardyńskim kościele w celu adaptacji obiektu na potrzeby Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.
Kościół i klasztor, dawniej budynki zespołu klasztornego Sióstr Bernardynek, wzniesiono na początku XVII wieku. Budowle te wraz z nieopodal znajdującą się dawną plebanią, stanowią jedne z najcenniejszych zabytkowej architektury miasta Wielunia.
W związku z dużym zakresem prac remontowych całego obiektu należy podzielić je na etapy. W pierwszym zostaną wykonane: odwodnienie zawilgoconego budynku i podłączenie rynien do kanałów burzowych, badania archeologiczne, remont fundamentów i krypt grobowych, które od II wojny światowej pozostają zamurowane. W ich wnętrzu znajduje się m.in. grób fundatorki kościoła Anny Koniecpolskiej.
Pierwszy etap prac zabezpieczy obiekt przed dalszą destrukcją. W przyszłości, po dokonaniu kolejnych prac budowlanych, w tym dostosowaniu do osób niepełnosprawnych ruchowo, dawny kościół będzie pełnił funkcje wystawiennicze, konferencyjne i koncertowe, a otaczające go planty miejskie, po rewitalizacji, staną się wizytówką Wielunia.
Zdjęcia: J. Książek, Muzeum Ziemi Wieluńskiej