Patriotyzm niejedno ma imię. Z okazji Święta Niepodległości w gminie Wieluń zorganizowano szereg aktywności dla uczczenia Niepodległej.
Nie zabrakło oficjalnych uroczystości zorganizowanych przez Burmistrza Wielunia Pawła Okrasę z udziałem pocztów sztandarowych, harcerzy wieluńskich, stowarzyszeń, władz samorządowych, instytucji i przedstawiciela Sejmu RP, które rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny. Pamięć poległych w walkach o wolność Rzeczpospolitej Polskiej i Tych, którzy tworzyli od podstaw państwo polskie po odzyskaniu niepodległości uczczono przemówieniami, złożeniem kwiatów i zniczy pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziękujemy za poprowadzenie uroczystości panu Wojciechowi Knadze pracownikowi Muzeum Ziemi Wieluńskiej, członkom Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej za wystawienie warty honorowej oraz harcerzom i pocztom sztandarowym ze szkół podstawowych gminy Wieluń za liczny udział w obchodach.
Polska może być dumna ze swoich najmłodszych obywateli. Wychowankowie przedszkoli i szkół podstawowych świętowali niepodległość na różne sposoby. Patriotyczny pokaz mody przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 2 w Wieluniu, podczas którego królowały narodowe barwy, apele, własnoręczne wykonanie symboli narodowych - flagi i godła oraz wspólne śpiewanie hymnu narodowego przez uczniów wszystkich podstawówek w gminie Wieluń w ramach akcji "Szkoła do hymnu", tworzenie flag i kotylionów podczas zajęć w filiach Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie i Turowie oraz wieczornica patriotyczna w Szkole Podstawowej w Rudzie pokazują, że młodzi mieszkańcy naszej małej Ojczyzny gminy Wieluń kochają Polskę.
Dobrą tradycją jest również uczczenie Niepodległej muzycznie. W parku im. rotmistrza Witolda Pileckiego odbyło się Ognisko Patriotyzmu, podczas którego mieszkańcy wraz z burmistrzem Wielunia i zastępcą burmistrza Wielunia, harcerzami i uczniami szkoły katolickiej śpiewali żołnierskie i patriotyczne piosenki. Weekend z Narodowym Świętem Niepodległości zakończył koncert pieśni patriotycznych w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Kapela PSP Sieradz wykonała kilkanaście utworów nawiązujących do polskiej historii, w tym jeden autorski "Polscy bandyci".
Zdjęcia: Urząd Miejski w Wieluniu, publiczne szkoły podstawowe, publiczne przedszkola gminy Wieluń, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, Muzeum Ziemi Wieluńskiej