Wieluń bierze udział w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast!

Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast ma na celu podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast w Polsce. Program ten ma istotne znaczenie w zmniejszaniu różnic społeczno-gospodarczych w naszym kraju, wobec czego Wieluń ma szansę na pozyskanie dofinansowania, które pomoże w realizacji kluczowych projektów na terenie miasta.

Operatorem programu, czyli instytucją, która odpowiada za przygotowanie i wdrażanie programu, jest Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, którego - w zakresie realizacji tych zadań - obsługuje Departament Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. We wdrażaniu programu pomoże Związek Miast Polskich, który obejmie miasta wsparciem doradczym.

Dla kogo?

Z programu mogą skorzystać średnie miasta, które zostały zakwalifikowane do grona 139 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, zgodnie z Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego. Wieluń kwalifikuje się jako miasto średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze, w związku z czym zamierzamy wnioskować o wsparcie finansowe, a następnie wykorzystać wsparcie doradcze, które będzie zapewnione przez Związek Miast Polskich.

Obszary wsparcia

Dofinansowanie można przeznaczyć na różnorodne projekty, m.in. w zakresie:

kształcenie oraz szkolenie zawodowe i specjalistyczne,

finansowanie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw,

wspieranie zarządzania migracjami i promowanie działań integracyjnych,

efektywność energetyczna i energia odnawialna,

transport publiczny,

gospodarka wodno-ściekowa,

zarządzanie odpadami,

ochrona przyrody i bioróżnorodność,

zdrowie i pomoc społeczna,

poprawa bezpieczeństwa publicznego,

mniejszości i grupy znajdujące się w niekorzystnej sytuacji społecznej,

społeczeństwo obywatelskie i przejrzystość.

Budżet programu wynosi 327,882 mln franków szwajcarskich, z czego 278,7 mln pochodzi z wkładu Szwajcarii.

Jakie są dalsze kroki?

Nabór projektów został ogłoszony 7 marca 2024 r. Wnioskodawcy mają 10 miesięcy na przygotowanie Wstępnych Propozycji Projektów, które należy złożyć do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej do 16 stycznia 2025 r.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców oraz partnerów społecznych i gospodarczych do zgłaszania własnych pomysłów! W załączniku do ogłoszenia znajduje się fiszka projektowa, w której możecie Państwo opisać swoje propozycje działań.

Już w najbliższy czwartek zapraszamy na godzinę 16.30 do sali 101 w budynku Urzędu Miejskiego, Plac Kazimierza Wielkiego 2, na spotkanie z przedstawicielem firmy PHENO HORIZON, który poinformuje o możliwości finansowania projektów zgłaszanych przez mieszkańców. Zapraszamy do aktywnego udziału.

Następnie w połowie listopada planujemy zorganizowanie spotkania partycypacyjnego, podczas którego będziecie Państwo mogli omówić swoje pomysły i zaprezentować wypełnione fiszki. Szczegółowe informacje o spotkaniu przekażemy wkrótce.

Liczymy na Państwa aktywne uczestnictwo!

fiszka.pdf

logotyp 05 1