Gmina Wieluń otrzymała 1 173 652,23 złotych na Budowę szlaku turystycznego śladem Wieluńskiej Kolejki Wąskotorowej, Wieluń-Mokrsko-Praszka-Olesno w ramach dofinansowania unijnego. Projekt Gminy Wieluń jest jednym z 21 przedsięwzięć z całego woj. łódzkiego, które zyskały akceptację Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach rozdziału pieniędzy na rozwój infrastruktury turystycznej.
Otrzymane środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu
Działanie VI.2 Rozwój gospodarki turystycznej
Poddziałanie VI.2.1 Rozwój gospodarki turystycznej
Wartość całkowita projektu: 1 722 943,82 zł;
Dofinansowanie projektu: 1 173 652,23 zł;
Łączna wartość wydatków kwalifikowanych projektu: 1 380 767,33 zł;
Łączna wartość wydatków niekwalifikowanych projektu: 342 176,49 zł;
Wkład własny beneficjenta: 549 291,59 zł.
Dla miłośników wycieczek rowerowych, pieszych, konnych oraz łyżworolkowych utwardzony został ponad 4-kilometrowy odcinek trasy w granicach gminy Wieluń. Rowerzyści, piesi i amatorzy jeździectwa otrzymali do dyspozycji trasę z kruszywa o szerokości 2,5 metra. Z kolei łyżworolkarze mogą korzystać z 1,5-metrowej ścieżki z asfaltu. Wzdłuż trasy powstały dwa miejsca obsługi turystów ze stołami, ławami i toaletami. Na trasie ustawiono tablice z historią i archiwalnymi zdjęciami kolejki.
Dokumentacja fotograficzna:
Stan przed rozpoczęciem inwestycji:
Stan w trakcie realizacji inwestycji:
Stan po zakończeniu inwestycji:
Zdjęcia: UM Wieluń
Gmina Wieluń otrzymała 1 559 051,01 złotych na adaptację dawnego dworca kolejowego Wieluń – Dąbrowa na cele kulturalne w ramach dofinansowania unijnego. Projekt Gminy Wieluń jest jednym z 11 projektów rewitalizacyjnych, które uzyskały unijne wsparcie.
Adaptacja budynku byłego dworca PKP Wieluń-Dąbrowa miała na celu stworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz zainteresowania kulturą i sztuką.
Inwestycja objęła modernizację budynku byłego dworca PKP Wieluń-Dąbrowa w zakresie: zmiany układu ścian i pomieszczeń, zmiany funkcji pomieszczeń, termomodernizacji ścian zewnętrznych, termomodernizacji stropów, termomodernizacji ścian fundamentowych, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, wymiany pokrycia dachowego, wykończenia, instalacji, remontu nawierzchni utwardzonych, rekultywacji terenów zielonych.
Utwardzenie terenu: wykonano kompleksowy remont istniejącej nawierzchni brukowej z kamienia polnego. W tym celu wykonano: rozbiórkę istniejącej nawierzchni, wykonanie górnej warstwy podbudowy, ułożenie nowych krawężników z kamienia, ułożenie nawierzchni brukowej z rozebranych wcześniej elementów.
Tereny zielone: zrekultywowano tereny zielone i założono nowe trawniki parkowe.
Otrzymane środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego Oś priorytetowa VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny, Działanie VI.1 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury, Poddziałanie VI.1.2 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury.
Dokumentacja fotograficzna:
Stan przed rozpozczęciem inwestycji:
Stan w trakcie realizacji inwestycji:
Stan po zakończeniu inwestycji:
Zdjęcia: UM Wieluń